W jaki sposób dobrze wybrać projekt domu?

projekt-domu3Liczba gotowych projektów domów, jakie można w dowolnej chwili kupić w w każdym kiosku lub znaleźć w Sieci, powoduje, że po kilku dniach przeglądania katalogów lub stron internetowych możemy dostać zawrotu głowy. Najlepiej na początku szaleństwa, jakim jest poszukiwanie idealnego projektu, usiąść z naszą drugą połową i wypisać na kartce główne założenia, jakie powinien spełnić nasz przyszły dom. A potem z rozmysłem te założenia realizować.

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, brzmi: czy zamierzamy postawić dom metodą tradycyjną, tj. murowany, czy też rozważamy budowę domu z bali, tzw. domu kanadyjskiego albo z elementów prefabrykowanych. Odpowiedź na to pytanie znacznie ograniczy pole naszych poszukiwań. Jeśli liczy się dla nas czas realizacji, możemy mieć dom w kilkadziesiąt dni, ale wtedy ograniczmy nasze poszukiwania do firm budujących domy z prefabrykatów gotowe do zamieszkania. Również domy z bali i domy szkieletowe wymagają odmiennych projektów i decydując się na nie, przeglądajmy projekty opracowane dla tych technik budowlanych.

Kolejne ważne pytanie dotyczy tego, jak istotna jest dla nas energooszczędność w przyszłym domu: czy chcemy mieć dom pasywny, pod każdym względem nastawiony na jak największa oszczędność energii, nawet kosztem wzrostu wartości inwestycji, czy wolimy dom energooszczędny. Większość potencjalnych inwestorów z ciekawością przegląda projekty domów pasywnych, ale wycofują się, gdy przychodzi do kupna drogich instalacji pomp ciepła, rekuperacji czy zakupu super energooszczędnych okien. Większość klientów woli więc zamieszkać w domu energooszczędnym. miejmy świadomość, że pod hasłem energooszczędności powstają czasem projekty domów, które nie mają z nią nic wspólnego. Dach z wieloma załamaniami, skomplikowana bryła, rozmaite daszki i wykusze lub duże przeszklenia często tej idei po prostu przeczą. Pamiętajmy o tym, przeglądając projekty budowlane.

Ostatnie ważne pytanie brzmi: Czy koszty budowy domu są dla nas najważniejszym czynnikiem, który będzie miał wpływ na jego powierzchnię, typ projektu i dobór materiałów? Jeśli marzymy o domu jak najtańszym, zrezygnujmy wykuszy, niestandardowych wymiarów okien i innych skomplikowanych detali. Jeśli liczy się nasza wygoda i realizacja estetycznych marzeń – mamy szersze pole działania. Dla osób o naprawdę wyrafinowanych oczekiwaniach najlepszym wyjściem będzie fachowa pracownia architektoniczna, która zrealizuje ich indywidualne zamówienie. Pozostałym radzimy wybór projektu w katalogu, ale późniejszą konsultację z architektem, który potwierdzi, czy projekt ten będzie dostosowany do naszej działki, jej usytuowania wobec słońca, naszego stylu życia i zasobności portfela.