Na jakie elementy zwrócić uwagę, kupując lampy w technologii LED?

foto-nr3Moda na nowe oświetlenie trwa. Chcemy zmniejszać stopniowo rachunki za prąd i szukamy nowoczesnych technologii. LED to ciągle jeszcze najnowsza technologia, a zaskarbiła sobie szybko popularność konsumentów. Całkiem niedawno zmienialiśmy klasyczne żarówki na energooszczędne świetlówki, a już wkroczyło nowe rozwiązanie. Czy faktycznie LED jest najlepszym wyborem?

Świetlówki oszczędzające prąd zmniejszyły rachunki za prąd zdecydowanie, a nową oszczędność można zastosować właśnie za sprawą technologii LED. Diody posiadają zalety, bo nie potrzebują dużo energii przy włączaniu. Działają szczególnie długo, a jeśli ich moc słabnie, łatwo to zanotować – nie przestaną świecić gwałtownie, a stopniowo ściemnieją. Zwyczajna żarówka zużywa na godzinę sporo energii, natomiast LED sporo mniej. Problemem może jednak okazać się cena, ale taka lokata błyskawicznie może się zwrócić w pomieszczeniach, gdzie często używamy sztucznego światła. Znany kłopot to, jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Zaczynając przygodę z nowoczesnym systemem oświetlenia, trudno wybrać właściwą moc żarówki i samą końcówkę. Mały gwint to E14, a duży oznaczony jest numerem E27, jednak są też naprawdę trudne znaczenie, w których można na początku się zagubić.

Powinniśmy także wybrać najlepszą moc i barwę światła. Zimne oświetlenie to zakres 5000-5500 K – jest raczej mało przyjemne, ale za to wyjątkowo funkcjonalne. Tam, też jest światło sztuczne oraz dzienne, można dobrać typ neutralny, a więc mieszczący się w przedziale 4000-4500 Kelwinów. Natomiast w salonie, a więc w miejscach, gdzie odpoczywamy obowiązkowo dobierajmy ciepłe światło, czyli 3000-3500 K.

Kąt świecenia również jest bardzo istotny – inne lampy LED powinniśmy wybierać do oświetlenia miejscowego, a inne, gdy chcemy zastąpić typową żarówkę w głównej lampie na suficie. Większe skupienie to mały zasięg, ale także jasne światło. Szerszy kąt świecenia wybieramy do centralnej lampy, która oświetla cały pokój. Wąski kąt może pasować do lamp, które oświetlają istotny punkt.